Etapy budowy domu drewnianego szkieletowego – krok po kroku

Przedstawiamy krótki schemat, jak przebiegają poszczególne prace – etapy budowy domu drewnianego. Przybliżamy naszym czytelnikom, jak wygląda realizacja domu kanadyjskiego krok po kroku. Zapraszamy zatem do lektury i zapoznania się z tym jak powstają domy kanadyjskie.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy prac przy stawianiu drewnianych szkieletowych domów kanadyjskich.

Budowa domu kanadyjskiego – wykonanie konstrukcji i ścian

Budowa domu kanadyjskiego rozpoczyna się od przywiezienia na plac budowy drewna – musi ono mieć oczywiście odpowiednie parametry. Kolejnym etapem jest rozłożenie foli podwalinowej i ustalenie, gdzie dokładnie będą ściany –  tam przy użyciu kotew montuje się podwaliny, które są wcześniej zaimpregnowane

Następnie wykonuje się drewniany szkielet. Jak ściany są już postawione, należy określić pion i przy użyciu zastrzałów całą konstrukcję się unieruchamia. Wówczas ściany zostają ze sobą pozbijane. Kolejnym etapem jest nałożenie folii paroizolacyjnej, tak aby zachować jej ciągłość. W dalszej kolejności wykonuje się belki stropowe, a na nich nakleja taśmy akustyczne, po czym montuje się płyty OSB albo MFP.

Następnie wykonuje się konstrukcję dachu, stawia krokwie, ściany szczytowe, działowe na poddaszu, pionuje się je i łączy ze sobą. Kolejnym etapem jest wykonanie poszycia zewnętrznego dachu – z płyt OSB lub MFP. 

Etapy budowy domu drewnianego kanadyjskiego – dachy i elewacje

Przychodzi czas na wykończenie dachu – trzeba zamontować folię dachową, nabić kontrłaty, łaty, okucia oraz blachę na dach. W tym samym czasie można też montować stolarkę okienną. Gdy okna są już zamontowane, można je oklejać. 

Na typ etapie można już wybrać czy zacząć prace wewnątrz domu czy kontynuować prace na zewnątrz. Prace na zewnątrz to czas na montaż listew startowych. W dalszej kolejności trzeba zamontować wełnę fasadową oraz wykonać drewniane listwy, na których będą drewniane elementy elewacji albo wykonać już całą elewację drewnianą. Zakończenie prac przy elewacji to wykonanie tynku lub elewacji drewnianej.

Etapy budowy domu drewnianego – wykonanie wnętrz

Jeśli chodzi o wnętrza, to czas teraz na ułożenie wełny wewnątrz konstrukcji – pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi będącymi w ścianach. Następny etap to montaż folii paroizolacyjnej na ścianach zewnętrznych od środka. To, czy uszczelnienie – izolacja domu dobrze zostały wykonane, sprawdza się wykonując test szczelności szkieletowego domu.

Budowa domu kanadyjskiego – etap końcowy

Budowa domu kanadyjskiego dobiega już końca. Ważne jest m.in. to, aby przy wykończeniu ścian – obłożeniu ich płytami kartonowo-gipsowymi – zachować rezerwę pod ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej. Montaż poszczególnych instalacji należy oczywiście wykonywać z uwzględnieniem wszelkich norm BHP i aby przyszli mieszkańcy mogli bezpiecznie korzystać z urządzeń sanitarnych i elektrycznych. Po tym wszystkim nadchodzi czas na wykończenie wnętrz – jednak to jest sprawa indywidualna i pozostawiamy w gestii przyszłych lokatorów…