Jakie są rodzaje buforów do pomp ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które ze względu na ekonomiczność, ekologię oraz niezawodność cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nie wszyscy użytkownicy tego rodzaju rozwiązań zdają sobie jednak sprawę z istnienia dodatkowych podzespołów, takich jak bufory, które mogą wpływać pozytywnie na funkcjonalność oraz żywotność urządzeń. Sprawdź zatem, czym są i w jakie rodzaje buforów do pomp ciepła możesz zainwestować!

Czym jest bufor ciepła do pompy ciepła?

Bufor to specjalny zbiornik, którego podstawowym zadaniem jest magazynowanie ciepła oraz przekazywanie energii cieplnej do układu centralnego ogrzewania po wyłączeniu pieca lub kotła. W pompach ciepła rozwiązanie to pełni jednak nieco inną funkcję – pozwala zwiększyć pojemność wodną instalacji grzewczej, a także minimalizować ryzyko taktowania pompy, które mogłoby wpłynąć na jej działanie, a nawet żywotność.

Instalując odpowiedni zbiornik buforowy, możesz liczyć również na to, że umożliwi Ci on podgrzewanie wody użytkowej, odszronienie parownika (w powietrznych pompach ciepła) oraz podłączenie dodatkowych źródeł ciepła, jak kocioł gazowy czy kolektory słoneczne. Jest to więc rozwiązanie polecane użytkownikom tego rodzaju urządzeń.

Rodzaje buforów do pomp ciepła

To, jakie funkcje ma pełnić zbiornik buforowy, zależy od rodzaju buforu. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tego rodzaju rozwiązania, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Dwa podstawowe rodzaje buforów do pomp ciepła to zbiorniki z wymiennikiem i bez wymiennika.

  • Bufory bez wymiennika to rozwiązania tańsze, o ograniczonej funkcjonalności. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększanie żywotności pompy ciepła w wyniku wydłużania jej cyklu pracy. Dzięki temu urządzenie będzie mniej narażone na usterki i posłuży użytkownikowi o wiele dłużej.
  • Bufory z wymiennikiem są droższe, ale posiadają wiele dodatkowych funkcji. Oprócz zwiększania żywotności pompy ciepła poprzez wydłużenie jej cyklu pracy zapewniają także możliwość akumulowania ciepła na potrzeby grzewcze z kilku źródeł oraz podłączenie kilku niezależnych obiegów grzewczych.

Wśród dostępnych na rynku buforów znaleźć można również podgrzewacze wody kombinowane, które w górnej części posiadają dodatkowy zbiornik C.W.U. i dzięki temu umożliwiają ogrzewanie wody użytkowej. Pozwalają więc optymalnie wykorzystać nadmiar energii oraz zaoszczędzić sporo miejsca w kotłowni.

Gdzie kupić wysokiej jakości bufor do pompy ciepła?

Rodzaje buforów do pomp ciepła to nie wszystko – jeżeli chcesz wybrać odpowiedni zbiornik, zwróć uwagę na jego pojemność oraz jakość wykonania (polecamy zwłaszcza bufor nierdzewny). W zakupie wysokiej jakości rozwiązania pomogą Ci specjaliści, np. z firmy Eclis, którzy w swoim asortymencie posiadają różne rodzaje buforów oraz zbiorniki od najbardziej cenionych na rynku producentów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź stronę https://eclis.pl/pl/produkty/bufory-i-zbiorniki-cwu – znajdziesz tam niezbędne informacje, a także ofertę na najlepsze rozwiązania tego typu.