Kiedy wymienić wąż do kuchenki gazowej?

Kuchenka gazowa wymaga zasilania z butli gazowej z gazem propan-butan albo z sieci gazowniczej przesyłającej gaz ziemny. Do podłączenia stosowany jest wtedy odpowiedni wąż do gazu. Kiedy należy wymienić go na nowy? Co kupić?

Dlaczego należy wymieniać węże do gazu?

Podobnie jak inne rodzaje materiałów instalacyjnych, także węże do gazu wymagają wymiany na nowe. W tym przypadku zamontowanie nowego przewodu, gdy ten obecny nie spełnia już swojej funkcji, ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa.

Niesprawny wąż do gazu może spowodować wyciek gazu, a przez to wywołać zagrożenie wybuchem. Właśnie dlatego powinien być on systematycznie kontrolowany i w razie potrzeby wymieniony na nowy.

Co ile wymieniać wąż gazowy do kuchenki?

W przepisach nie ma dokładnego wskazania, co ile należy wymieniać wąż do kuchenki gazowej. Termin wymiany wskazuje specjalista podczas przeglądu instalacji gazowej, która powinna odbywać się co roku.

Wąż do gazu należy wymienić wtedy, gdy jest on:
– uszkodzony,
– nieszczelny,
– złamany,
– nadmiernie rozciągnięty,
– sparciały,
– skorodowany.

Dodatkowo zaleca się wymieniać węże do gazu po 10 latach od ich produkcji – nie ma wtedy znaczenia data montażu, lecz wyprodukowania przewodu. Data produkcji umieszczona jest na wężu, na przykład w formie miesiąca i roku jako 07.18 lub jako rok, na przykład 2018.

Wraz z wężem zaleca się także wymienić reduktor ciśnienia gazu.

Jaki wąż do gazu kupić?

Gdy konieczny jest nowy wąż do kuchenki gazowej, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie odpowiadał parametrom poprzedniemu przewodowi, gdy był on właściwie dopasowany do kuchenki.

Przy wyborze węża do gazu należy wziąć pod uwagę parametry jak:
– długość,
– rodzaj przyłącza,
– końcówka – prosta, kolankowa,
– elastyczność,
– promień zgięcia.

Należy także pamiętać o tym, aby wąż do gazu posiadał odpowiednie atesty potwierdzające spełnienie norm. Dzięki temu zapewnia on bezpieczny przesył gazu.

Sprzedaż węży do kuchenek gazowych prowadzona jest w wielu sklepach, między innymi w popularnych marketach AGD i RTV, sklepach budowlano-wykończeniowych, instalacyjnych.