budowa domu

Dom szkieletowy – czy warto?

Coraz częściej można w naszym kraju zobaczyć niedawno wzniesione domy z drewna. Wiele osób zastanawia się właśnie nad takim rozwiązaniem dla siebie. Zapytaliśmy naszych Czytelników, którzy mieszkają już w takich budynkach: czy warto zdecydować się na budowę domu szkieletowe.

Adam: często ludzie pytają mnie, czy nie boję się mieszkać w takim domu, przecież wystarczy piorun, czy jakiś niedopałek, żeby dobytek mojego życia literalnie poszedł z dymem. Tego typu uwagi świadczą o nieznajomości tematu. Każdy, kto choć trochę interesuje się współczesnym budownictwem drewnianym, wie, że drewno na takie domy jest specjalnie impregnowane, dzięki czemu przestaje być tak łatwopalne jak wydaje się większości ludzi. Nowoczesna technika poszła znacząco do przodu, więc nowoczesne domy z drewna nie są tak podatne na pożary, jak budynki naszych dziadków. A jeśli zastanowić się ile kosztuje dom szkieletowy i porównać koszt jego budowy z tradycyjnymi murowanymi budynkami, to moim zdaniem warto wybrać właśnie budynek z drewna.

Maria: mieszkamy w domu z drewna. Nie ukrywam, że kosz budowy domu szkieletowego był tak zachęcający, a moja potrzeba szybkiego wyprowadzenia się od teściowej, tak wielka, że w zasadzie kiedy tylko porównaliśmy ceny – wiedzieliśmy, że będziemy mieszkać w domu z drewna. Osobiście jestem bardzo zadowolona. Urządziliśmy wnętrza w stylu skandynawskim, co doskonale pasuje do drewnianego domu, moim zdaniem w żadnym betonowym budynku nie uda się osiągnąć takiego efektu jak nasz. Drewniane ściany i podłogi „robią robotę”. Poza tym uwielbiam zapach drewna, który jest bardzo przyjemny i wypełnia nasz dom.

Tomasz: czy warto? Powiem tak: jeśli spojrzy się, jaki jest koszt budowy domu szkieletowego i porówna się jego cenę z tradycyjnym murowanym budynkiem – to odpowiedź jest chyba oczywista. Jasne, że wiele osób u nas jest nie przekonanych, bo wydaje im się, że murowane domy są bardziej stabilne. Jednak wystarczy spojrzeć na Kanadę czy Norwegię, gdzie takie domy buduje się do lat i doskonale się sprawdzają na równi z murowanymi budynkami. Moim zdaniem skoro dom z drewna jest równie trwały jak dom z betonu – to po co przepłacać? Czasem słyszę też argument, że jak się ogląda zdjęcia ze Stanów, to tam te drewniane domki są połamane, albo unoszone jak listki przez wiatr. Po pierwsze domy drewniane są zabezpieczane przed przesunięciami przy pomocy kotew mocujących, po drugie: czy ktoś widział w Polsce takie tajfuny i huragany, jakie przechodzą nad USA? U nas nie ma takich wiatrów, żeby miały rzucać domami, jak w Dorotce z krainy Oz. Domy drewniane są tanie, szybko się je buduje, są trwałe i bezpieczne – moim zdaniem warto, ale to już każdy musi ocenić sam.

Ewelina: chciałabym, aby wszyscy w Polsce mieszkali w drewnianych domach. Dlaczego, bo ich budowa i materiały wykorzystywane do wznoszenia domów kanadyjskich są przyjazne środowisku. Dla nas to był główny argument, żeby zdecydować się na taki dom. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest wygodnie, dom spełnia nasze oczekiwania i jest łatwo go ogrzać w zimie, co też ma znaczenie, bo nie chcemy zatruwać środowiska domem, który miałby duże zapotrzebowanie energetyczne.