Produkcja większych elementów drewnianych, na przykład tarcicy budowlanej, ale i każdy inny sposób obróbki litego drewna doprowadza do powstawania odpadów, które mogą być klasyfikowane jako materiał do utylizacji, ale też który można w odpowiedni sposób wykorzystać, zwłaszcza jeśli jest przygotowany w czystej formie, bez ziemnych zabrudzeń.
Pierwszym i bardzo popularnym materiałem, który uważany jest za odpad przy produkcji budowlanych i konstrukcyjnych elementów drewnianych jest kora drzewna.
Tymczasem, w wielu centrach ogrodniczych można zakupić materiał ten jako pełnoprawny produkt, który wykorzystuje się do projektowania i zagospodarowywania rabat ogrodowych- jako wypełnienie na folię lub też jako doskonały materiał ściółkujący. Zapobiega ona wysychaniu rabat oraz sprawia, że środowisko staje się bardziej kwaśne, co wiele roślin preferuje. Kora powstaje już na bardzo wczesnym etapie obróbki drewna naturalnego, w momencie, kiedy jest ono w pierwszym kroku przecinane i korowane.
Trociny oraz zrębki
Kora nie jest jednak jedynym materiałem tego typu, jako odpad poprodukcyjny uzyskuje się także trociny (czy tarcica), którymi dawniej palono w piecach. Obecnie, trociny służą do produkcji różnych form paliwa opałowego, mogą być składnikiem pelletu bądź też brykietu i w taki sposób zostać wykorzystane. Ostatnim rodzajem ścinków, jakie powstają przy obróbce drewna są zrębki. Zazwyczaj są to elementy odrobinę większe, które powstają w momencie przycinania drewna na konkretny wymiar. Również znajdują one zastosowanie w ogrodnictwie, a także mogą być wykorzystywane do produkcji paliwa opałowego. Dodatkowo, można je wykorzystać do produkcji płyt wiórowych, których zastosowanie w budowlance oraz w meblarstwie jest obecnie powszechne. Jak więc widać, nawet tak niepozorne materiały jak trociny, zrębki czy korę można w odpowiedni sposób wykorzystać tak, aby obróbka drewna naturalnego mogła być maksymalnie wydajna. Tym samym naprawdę nic się nie marnuje.