Kiedy regeneracja studni jest konieczna?

Studnia, nawet jeśli nie jest wykorzystywana jako ujęcie wody pitnej, jest dla każdego gospodarstwa domowego wygodnym rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć ilość pobieranej wody z sieci wodociągowej. Jednakże, wraz z upływem czasu jakość wody, jaką możemy z takiej studni czerpać znacznie spada, może też znacząco zmniejszyć się wydajność posiadanej studni, a więc to, ile wody możemy z niej pozyskać.

Jest to dla nas znak, że przyszedł moment na to, aby o taką studnię zadbać w specjalny sposób, na przykład korzystając z takiej usługi jak regeneracja studni wykonywanej chociażby przez przedsiębiorstwo Terlan. Obok usługi regeneracji, podstawowymi czynnościami są także takie usługi jak jej renowacja oraz czyszczenie. Wszystkie te czynności pozwalają przywrócić studni stan pierwotny, dający jej najwyższą wydajność.

http://terlan.pl/oferta/budowa-i-eksploatacja-ujec-wody/

Dlaczego studnię trzeba regenerować?

Dzieje się tak ze względu na upływ czasu – w studni zachodzą różne procesy, które prowadzą do wytwarzania się osadów. Gromadzące się osady, które są czasem naprawdę trudne do rozpuszczenia zapychają otwory filtracyjne, a z czasem całkowicie uniemożliwiają ich poprawne działanie, co możemy zaobserwować poprzez spadek wydajności studni. Pamiętajmy, że regeneracja studni to możliwość pozwalająca nam na ponowne korzystanie z już wywierconej studni, bez konieczności wykonywania całkiem nowego odwiertu. Najczęściej więc jest to znacznie atrakcyjniejsza opcja pod względem kosztów.

 

W jaki sposób można zregenerować studnię?

 

W przypadku studni mocno zaniedbanych, gdzie nastąpił bardzo duży spadek wydajności, najczęściej przeprowadza się tak zwane czyszczenie zintegrowane, a więc takie, gdzie zostają wykorzystane różne metody czyszczenia jednocześnie po to, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. W przypadku mniej skomplikowanej sprawy wystarczające może być użycie jednej metody- na przykład czyszczenia mechanicznego, czyszczenia z wykorzystaniem specjalnych preparatów chemicznych, czyszczenia ultradźwiękowego, hydromechanicznego lub pneumoimpulsowego.