Ogrodnictwo to bardzo szerokie pojęcie. Tym mianem określa się, bowiem zarówno pielęgnację przydomowych ogródków przez ich właścicieli, profesjonalne projektowanie, tworzenie i utrzymanie ogrodów, jak i uprawę i sprzedaż roślin ogrodowych. Ogrodnictwo jest dla wielu osób pasją, dla niektórych z nich staje się też zawodowym zajęciem.
Aby rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem nie trzeba nawet mieć własnego ogródka. Wystarczy doniczka, ziemia i sadzonka dowolnej rośliny. Ogrodnictwem można bowiem nazwać nawet uprawę roślin doniczkowych na parapecie okna czy balkonie. Pasja do ogrodnictwa to nie kwestia posiadania odpowiedniej przestrzeni na ogród, ale zamiłowanie do uprawy i pielęgnacji roślin. Niezależnie czy opiekujemy się całą szkółką sadzonek, czy pojedynczymi okazami zadania związane z ich uprawą i pielęgnacją będą takie same. Zawsze konieczne jest podlewanie roślin czy ich nawożenie oraz zapobieganie lub leczenie ewentualnych chorób.
W każdym zarówno profesjonalnym, jak i hobbystycznym ogrodzie znajdzie się zapewne kosa, grabie, łopata, czy sekator. Jednak dla osób, które chcą uprawiać hektary zagonów z tulipanami, hiacyntami czy ostróżkami praca wykonywana ręcznie byłaby niezwykle ciężka i czasochłonna. Używanie motyki, ręcznego kultywatora czy aeratora do spulchniania ziemi w przypadku niewielkiego obszaru wydaje się być czynnością naturalną. Jednak, gdy w grę wchodzą ogromne połacie pola ich używanie szybko wywołuje ból w plecach, a natlenianie gleby trwa bardzo długo. Dlatego z myślą o większych ogrodach powstały specjalistyczne maszyny. Ich istotnym elementem jest silnik spalinowy do maszyn ogrodowych. Dzięki niemu urządzenia nie są napędzane siłą mięśni, co sprawia, że maszyna się nie męczy. Silniki Lifan i innych marek sprawiają, że praca przebiega szybciej i sprawniej. Maszyny spalinowe można spotkać w zasadzie w każdym ogrodzie, bo większość właścicieli trawników trzyma w szopie czy garażu kosiarki. Silniki Lifan spotkać można zarówno w powszechnych kosiarkach wózkowych, jak i profesjonalnych maszynach takich jak glebogryzarki czy kultywatory.
Jak pokazują polskie podwórka w naszym kraju mamy wielu miłośników ogrodnictwa, a niektórzy z nich dochodzą do wniosku, że warto przedzierzgnąć pasję w biznes – zakładają więc szkółki, stacjonarne i internetowe sklepy ogrodnicze czy firmy zajmujące się architekturą ogrodów. Jest to dla nich sposób by połączyć przyjemne z pożytecznym, a z pasji uczynić zawód. Czy potrzebne są szkoły, aby uprawiać rośliny? Odpowiedź brzmi nie, ale mogą one dostarczyć wiedzy, dzięki której uprawa stanie się łatwiejsza i efektywniejsza.