Wybór mebli w aranżacji salonu, czyli co wybrać, narożnik czy sofę?

Podstawą i głównym punktem wyposażenia każdego pokoju gościnnego są meble wypoczynkowe. To tutaj przyjmuje się gości, relaksuje przy telewizorze lub gazecie, rozmawia przy kawie z przyjaciółmi. Do najbardziej powszechnych mebli zaliczamy sofę lub narożnik, przy czym każdy z nich pełni nieco inną funkcję i odpowiada na różne potrzeby domowników. Na co zwrócić uwagę i jakie kryteria przyjąć, przymierzając się do wyboru? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Sofa i narożnik w wyposażeniu dużych pomieszczeń

Pomieszczenia o dużym metrażu to prawdziwe eldorado dla projektantów wnętrz, pozwalają bowiem na niezwykle wiele sposobów i kombinacji ułożenia mebli wedle własnego uznania i preferencji. Jednym z popularnych rozwiązań jest ułożenie w kształcie literu “U” lub “L” dwóch sof, lub dwóch sof i fotela, pomiędzy którymi ustawiony jest stolik kawowy. Innym rozwiązaniem jest zastąpienie standardowej kanapy narożnikiem, który w dużych pomieszczeniach najlepiej prezentuje się ustawiony nie przy ścianie, tylko wraz z pozostałymi elementami wypoczynkowymi tworzy odrębną strefę odpoczynku. W sprzedaży dostępne są także specjalnie zestwawy modułowe narożnikowe, dzięki którym jeszcze łatwiej, zachowując pełną spójność w aranżacji, można swobodnie oddzielić część salonową od jadalni czy aneksu kuchennego.

Narożnik z funkcją spania w pokojach o ograniczonym metrażu

Chociaż sofa narożna ze względu na zwyczajowo dość duży rozmiar polecana jest zazwyczaj do pomieszczeń o większym metrażu od zasady tej są również wyjątki. Odpowiednio wykorzystany narożnik z funkcją spania nie tylko świetnie sprawdzi się w roli kanapy, a także będzie stanowić miejsce do spania na przykład dla gości, ale też z powodzeniem zastąpi tradycyjną sofę w salonie. Tym co przemawia na korzyść narożnika nawet w niewielkim pokoju gościnnym jest fakt, że dzięki swojej budowie sprawia, że dodatkowe fotele nie są już niezbędne, a tym samym powoduje to znaczną oszczędność miejsca. Narożnik w niewielkich pomieszczeniach najlepiej ustawić pod ścianą, aby dodatkowo nie zmniejszać obszaru użytkowego, ponadto dobrze by utrzymany był on w jasnych, stonowanych kolorach, dzięki czemu przyjmie rolę tła, nie zaś elementu dominującego.

Popularne rozwiązania z wykorzystaniem narożnika

Tym co bez wątpienia przemawia na korzyść narożnika zamiast sofy w pokoju jest możliwość jego wszechstronnego wykorzystania. Sprawdza się on w różnych sytuacjach. Przede wszystkim pozwala w zaledwie moment zmienić sypialnię w pokój gościnny, co ma szczególnie duże znaczenie w mieszkaniach o małym metrażu, gdzie oba pomieszczenia nie są odrębnie wydzielone. Z drugiej strony dają możliwość bezproblemowego uzyskania dodatkowych miejsc do spania, chociażby w przypadku odwiedzin rodziny czy znajomych. Dlatego też decydując się na ten rodzaj mebla wypoczynkowego najlepiej zainwestować w narożnik z funkcją spania, aby w pełni cieszyć się możliwościami, które oferuje.

Jak ustawić narożnik lub sofę w pokoju?

Decydując się na zakup mebla wypoczynkowego do salonu w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju i planowane rozmieszczenie pozostałych elementów w pokoju. Sofy w mniejszym rozmiarze pozwolą zaoszczędzić miejsce, jednak chęć wstawienia dodatkowo fotela może odwrócić sytuację. Z kolei wybór narożnika z funkcją spania wymaga wzięcia pod uwagę jego ułożenia w taki sposób, aby nawet po rozłożeniu można było swobodnie poruszać się w pomieszczeniu. Ponadto bezwzględnie należy pamiętać o tym, że narożniki występują w dwóch wersjach – jako prawostronne i lewostronne. Przed zakupem warto więc zastanowić się po której stronie pokoju będzie on ustawiony i dopiero wtedy zdecydować się na konkretny model.