Zasłony do salonu – pomysły na ich aranżację

Fakt posiadania zasłon wcale nie musi postarzać naszego salonu. Choć ten zasłaniający nasze okna materiał sięga swoją historią średniowiecza, to do dziś cieszy się dużą popularnością nawet w nowoczesnych mieszkaniach. Okazuje się bowiem, że zasłony do salonu mogą być bardzo nowoczesne i stanowić ważny element jego wystroju. Aby jednak tak było, należy wybrać odpowiedni materiał, który dobrze będzie się prezentował w naszym salonie. A to, wraz z wyborem koloru, nie jest łatwe zadanie. Różnych stylów jest przecież wiele, a materiałów i kolorów jeszcze więcej. Poniżej więc przedstawiamy kilka pomysłów na aranżację zasłon do salonu. 

Jakie zasłony do szarego salonu nowoczesnego?

Jeśli chodzi o nowoczesne i monochromatyczne wnętrze, to tak naprawdę mamy dwie opcje i obie dadzą zupełnie inny efekt. Utrzymanie zasłon w kolorze całego wnętrza pozwoli uzyskać czystość i przytulność pomieszczenia, co będzie wyglądało szczególnie nowocześnie. Z kolei wybranie kolorowych zasłon znacznie ożywi pomieszczenie, jednak warunkiem jest dokupienie innych dekoracji salonu w tym samym kolorze. Takie zestawienie, choć bardzo kontrastowe, będzie ze sobą dobrze współgrało. Jeśli chodzi o materiał, to powinniśmy szukać czegoś lekkiego w prostym splocie lub też postawić na przezroczysty tiul.

Zasłony do salonu klasycznego w stylu rustykalnym

Jeśli chodzi o zasłony do salonu klasycznego, to sprawa ma się nieco inaczej. Tutaj lepiej unikajmy kontrastów, a więc materiał powinien być stonowany kolorystycznie i pasujący do całego wnętrza. Pozwoli to uzyskać przytulność i zepnie ze sobą całą kompozycję. Oczywiście chyba nie trzeba wspominać, że zasłony i firany w stylistyce klasycznej są praktycznie podstawową dekoracją wnętrza? Bez nich okolice naszych okien będą wyglądały pusto. Stonowany materiał może być bardzo ozdobny i gruby, więc dobrze sprawdzą się naturalne opcje, takie jak bawełna czy len. 

Zasłony bez prasowania

Dla niektórych wyznacznikiem nowoczesności zasłony może być fakt, że nie trzeba jej prasować. W takim wypadku należy unikać naturalnych materiałów, a już w szczególności lnu, który gniecie się jak żaden inny. W większości przypadków prasowania nie będzie wymagał żakard i tkaniny kreszowane. Oprócz  tego powinniśmy szukać materiałów o grubszym splocie i cięższych, dzięki czemu powieszone po praniu powinny wyprostować się same. 

 

Zasłony do salonu na taśmie czy na przelotkach?

Sposób wieszania zasłony wbrew pozorom również nie jest obojętny! Obecnie coraz większą popularność zdobywają zasłony na przelotkach, lecz wymagają one karnisza, który można w szybki sposób zdemontować. Nie sprawdzą się także w klasycznych wnętrzach, lecz będą świetnie wyglądać we wszystkich nowoczesnych salonach. Pod względem stylistyki przeciwieństwo stanowią zasłony na taśmie marszczącej, które nie mają sobie równych pod względem elegancji. Dlatego powinni je wybrać ci, którym zależy na gustownym udekorowaniu okien. 

Co zamiast zasłon do salonu?

Obecnie, zamiast zasłon do salonu warto rozważyć plisy lub rolety. Stanowią one niezwykle praktyczne rozwiązanie, a ich funkcjonalność jest jeszcze większa niż zasłon. Do tego nie gromadzą kurzu i nie wymagają montażu karnisza. Można powiedzieć, że charakteryzują je same plusy w stosunku do zasłon, lecz jednym im ustępują. Z całą pewnością nie są tak ozdobne, jak dobrze dobrane zasłony i nie będą miał tak dużego wpływu na przytulność salonu.