Aranżacja zabudowanej werandy

Weranda to dobudowane do budynku pomieszczenie, które znajduje się od jego frontu lub przy innej części elewacji. Weranda może być murowana lub drewniana, może mieć także postać zabudowaną i oszkloną, jak i otwartą, spotykane są także werandy ażurowe. Dziś prezentujemy sposoby na aranżacje zabudowanej werandy, w zależności od tego, do czego ma służyć to dodatkowe pomieszczenie w domu.

Weranda jak oranżeria

Oranżera to miejsce, w którym uprawiane są rośliny potrzebujące ciepła przez okrągły rok, bywają nazywane także ogrodami zimowymi. Z definicji oranżeria to budynek wolno stojący najczęściej lokalizowany w ogrodach i parkach, ale nic wszak nie stoi na przeszkodzie by domową werandą przeobrazić w taką właśnie oranżerię. Najważniejszym elementem takiego pomieszczenia będzie roślinność, dlatego w całej aranżacji, to właśnie rośliny stanowią jej oś. Na podłodze proponujemy zastosować płytki podłogowe, np. takie jak – mirad ariostea https://mirad.pl/plytki-ceramiczne/ariostea/, w centrum werandy stawiamy wiklinowe fotele z jasnymi poduszkami oraz wiklinową ławę ze szklany blatem. Całą pozostałą przestrzeń werandy wypełniają rośliny zielone o różnej wielkości. Duże donice ustawione są na podłodze, natomiast dla małych roślin doniczkowych przewidziano wiklinowe wiszące półki, podwieszane kwietniki oraz wykonany także z wikliny regał.

Weranda jako jadalnia

Weranda może doskonale spełniać rolę jadalni, gdzie zwłaszcza latem spożywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością. Weranda została w tym przypadku wykonana z jasnego, malowanego na biało drewna, co pozostawiono niezmienione, wykończając pomieszczenie jasnymi, niemal białym panelami. W centralnym punkcie pomieszczenia postawiony został stół także z jasnego drewna oraz białe, drewniane krzesła. W oknach wiszą białe rolety, a nad stołem powieszono biały żyrandol. Elementami dekoracyjnymi są ustawione na szklanych świecznikach okrągłe świece oraz zwisające z sufitu białe kwietniki z zielonymi, wiszącymi roślinami.

Weranda wypoczynkowa

W tej aranżacji weranda ma być miejscem odpoczynku i relaksu. Zastosowano tutaj drewniane podłogi i drewniane panele na ścianach, ponieważ weranda pierwotnie była murowana. Pod sufitem podwieszono dwa obszerne, wiszące fotele, pomiędzy nimi został ustawiony stolik kawowy, niewielka półka przy wejściu wypełniona jest książkami, grami planszowymi i szaradami. W oknach wiszą kotary, a podłogę zaściela niewielki dywan. Elementami dekoracyjnymi są rośliny i ich doniczki. Do oświetlenia pomieszczenia wykorzystano wiszącą u sufitu lampę oraz kinkiety po obu stronach drzwi wejściowych na werandę.