donica kwiatowa

Jak zrobić donicę drewnianą

Donica drewniana do ogrodu? Możesz taką zrobić samodzielnie!

Mając zacięcie do majsterkowania, z powodzeniem można spróbować wykonać niektóre typy donic czy też skrzyń ogrodowych samodzielnie. Wcale nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a koszty związane z pozyskaniem materiałów będą na pewno niższe od zakupu gotowej donicy. Już nawet sam fakt, że wykonamy coś takiego samodzielnie da nam za pewne ogromną satysfakcję! Przeglądając różne poradniki odnośnie tego, jak zrobić donicę drewnianą, na pewno natkniemy się na różne sposoby. Poniżej kilka najprostszych i najszybszych w wykonaniu!

Donica z gotowej skrzynki po owocach

Donice drewniane mogą mieć kształt prostokąta, kwadratu lub sześcioboku. Dla osoby początkującej, na początek najprościej będzie o wykonanie donicy w kształcie prostokąta. A ponieważ taka donica bardzo mocno przypomina skrzynkę drewnianą, które to często wykorzystuje się na przykład do pakowania owoców- możemy taką skrzynkę wykorzystać. Pamiętajmy jednak, że takie skrzynki bardzo często są wykonywane ze słabszej jakości drewna, które miejscami może wymagać szlifowania powierzchni, a także lepszego zbicia deseczek ze sobą. Możemy więc wykonać renowacje takich skrzynek polerując i wyrównując ich powierzchnię, a także impregnując odpowiednim preparatem. Aby skrzynka mogła pełnić funkcję donicy, powinniśmy wyłączyć ją agrowłókniną lub też folią. Możemy ją przypiąć do skrzyni od wewnętrznej strony pinezkami.

Donica z drewna

Jeśli jednak chcemy, aby nasza donica wyglądała perfekcyjnie i posiadała takie wymiary, jakie byśmy chcieli- musimy wykonać ją od początku do końca sami. W tym celu musimy ustalić jej odpowiednią wielkość. Zawsze powinniśmy wykonać ją trochę głębszą ze względu na fakt, że cokolwiek się w niej nie znajdzie- będzie potrzebowało specjalnej warstwy drenażowej. Drewno będziemy mogli zakupić w specjalistycznym sklepie lub w markecie budowlanym, a nawet w pobliskim tartaku. Możemy do tego celu kupić deski heblowane, ale i zwykłe listewki o różnej szerokości. Łączenie deseczek może być wykonane gwoździarką albo też za pomocą specjalnych, metalowych kątowników od wewnątrz donicy. Aby w odpowiedni sposób docinać poszczególne deseczki, na pewno będzie nam potrzebna piła lub też specjalna wyrzynarka, dzięki której wszystkie prace pójdą znacznie szybciej.

Wyrównanie wszystkich krawędzi można wykonać szlifierką tak, aby przygotować donicę do impregnacji. Drewno tego rodzaju zawsze powinno być odpowiednio zabezpieczone- możemy je pomalować farbą akrylową, bejcą lub lakierem- wszystko zależy od naszych upodobań estetycznych. Tak, jak i w przypadku skrzynki po owocach, gotową donicę najlepiej jest wyłożyć folią lub agrowłókniną, które to zakupimy w sklepie ogrodniczym. Przede wszystkim chodzi o to, aby ziemia oddychała i aby włókno było odrobinę przepuszczalne jeśli chodzi o wodę, ale też ważne jest, aby ziemia nie wysypywała się z donic. Najlepiej, aby kolor włókna lub folii był ciemny, zbliżony do koloru ziemi, aby wyściółka donicy nie rzucała się w oczy nawet z bliskiej odległości. Wykonana w ten sposób donica będzie odporna na warunki atmosferyczne, jednakże samą impregnację za pewne będziemy musieli znowu powtórzyć za jakiś czas.