panele podłogowe

Układanie paneli podłogowych

Panele podłogowe- piękne i szybkie w montażu

Nic dziwnego w tym, że osoby urządzające swoje mieszkanie najczęściej stawiają na panele podłogowe. Są one tanie, wybór różnego rodzaju paneli jest bardzo zróżnicowany- zarówno pod kątem wytrzymałości jak i estetyki, a montaż- zdaje się być banalnie prosty. Jeśli więc nie chcemy wydać dużo, chcemy mieć ładnie, ale i zależy nam na czasie- panele podłogowe są produktem dla nas idealnym.

Na co zwrócić uwagę kupując panele?

Oprócz tego, jaką mają fakturę i w jakiej tonacji są utrzymane, na pewno warto zwrócić uwagę także na to, jaką mają klasę ścieralności. Dodatkowo, ważnym parametrem jest także grubość desek. Obie te wartości będą w stanie powiedzieć nam coś więcej o tym, jak szybko panele się wytrą na powierzchni od użytkowania oraz jak bardzo są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Kupując panele warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki na siebie zachodzą oraz na to, czy posiadają charakterystyczne frezowanie pomiędzy deskami. Szacując, ile paczek paneli musimy zakupić- zwróćmy uwagę na to, ile metrów kwadratowych paneli zawiera każda z paczek.

Układanie paneli podłogowych

Pierwszym etapem montażu paneli powinno być odpowiednie przygotowanie posadzki, a więc jej wyrównanie. Bardzo pomocne na tym etapie mogą być wszelkie elektronarzędzia, które sprawią, że prace pójdą szybko. Dobrze jest też a tym etapie wykonać także inne prace wykończeniowe we wnętrzu, a więc na przykład nałożyć już na ściany farbę podkładową, jeśli remont dotyczy całego wnętrza. Oprócz paneli, powinniśmy zakupić również specjalny podkład pod nie. Powinno być go tyle, ile paneli. Może to być specjalny podkład w formie maty lub też pianka, którą sprzedaje się na rolki. W przypadku podłogi, która nie jest klejona, podkład ten ma za zadanie lekko wyciszyć podłogę, a także zapewnić jej amortyzację w momencie, kiedy będzie pracowała w momencie chodzenia po niej. Pianka polipropylenowa powinna zostać ładnie docięta na brzegach tak, aby nie wychodziła spod paneli- na ułożonej podłodze ciężko będzie już ją precyzyjnie dociąć tam, gdzie będzie nam wystawać w sporej ilości.

Kiedy już mamy rozłożony podkład, pojawia się kluczowe pytanie- jak układać panele? Na początek trzeba zdecydować o kierunku ich układania- najlepiej zgodnym do kierunku padania promieni słonecznych. Drugą zasadą jest układanie ich równolegle w stosunku do drzwi wejściowych pomieszczenia. Najłatwiej układa się panele, które są montowane na zatrzask. Po prostu docinamy je na szerokość lub długość pomieszczenia i wpinamy zatrzaskami tak, aby tworzyły równą powierzchnię. Pamiętajmy, aby wyposażyć się w specjalną wyrzynarkę czy piłę do przycinania paneli. Robiąc to starajmy się zachować precyzję- drobne niedoskonałości mogą zakryć listwy przypodłogowe, ale dużych dziur raczej nie uda się nam nimi zamaskować. Przydadzą się także kliny, które pozwolą dobrze zbić panele ze sobą, szczególnie, kiedy zostanie nam kilka ostatnich sztuk do ułożenia we wnętrzu. Uderzając w panele zawsze używajmy specjalnego klocka, który zamortyzuje uderzenie.