malowanie pasków na ścianie

Jak malować pasy na ścianie

Elementy dekoracyjne na ścianie- jak je wykonać?

Na początku remontu zazwyczaj mamy wiele planów, co do tego, jak zmienić swoje wnętrze, aby było odświeżone, modne i ciekawe. Biorąc się za remont samodzielnie oszczędzamy na zatrudnianiu fachowca, a więc możemy pozwolić sobie na wydanie więcej w przypadku materiałów wykończeniowych czy też budowlanych oraz dekoracji. Tym bardziej, że wiele prac wcale nie jest aż tak trudnych do wykonania i jak najbardziej można spróbować wykonać je samodzielnie. Do takich prac należy chociażby malowanie. Nie ma co się bać i przejmować tym, czy wyjdzie perfekcyjnie czy nie- trzeba po prostu zabrać się do pracy!

Wałek, a może pędzel- co wybrać?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie przychodzą nam do głowy w momencie, kiedy stajemy w naszym pokoju i opracowujemy plan malowania. Malowanie wałkiem bardzo dobrze sprawdza się w momencie, kiedy mamy duże powierzchnie ścian do pokrycia farbą, będzie też odpowiednie w przypadku malowania sufitu. Natomiast trudno będzie nam pomalować kąty, odcięcia ścian oraz zakamarki, a nawet ten fragment ściany, gdzie wisi kaloryfer. Dlatego najlepszą techniką jest zakup zarówno specjalnych pędzli jak i wałka średniej wielkości wraz z korytkiem na farbę. Potrzebna będzie też specjalna taśma malarska. Zaczynamy od obklejenia tych miejsc, których nie chcielibyśmy ubrudzić podczas malowania- odcięcia ścian czy sufitu, listwy przypodłogowe, kontakty i włączniki prądu i wszystko to, co mogłoby się zabrudzić podczas nakładania farby. W kolejnym kroku zaczynamy od nakładania farby w rogach i wszędzie tam, gdzie nie będzie można dostać się wałkiem, a robimy to za pomocą wałka. Kiedy już mamy odmalowane miejsca trudno dostępne- czas na malowanie dużych powierzchni wałkiem.

Co z elementami dekoracyjnymi?

Ich wykonanie jest kolejnym wyzwaniem. Bardzo często zastanawiamy się, jak malować pasy na ścianie, aby faktycznie wyszły równo. Kluczem do sukcesu jest użycie taśmy malarskiej, a także dobre wymierzenie tego, gdzie powinniśmy ją przykleić. Możemy w tym celu użyć zwykłego metra oraz klasycznej poziomicy albo też spróbować z poziomicą laserową. Najpierw zaznaczamy miejsce przyklejenia taśmy pamiętając o tym, aby naklejać ją od zewnętrznej strony miejsca, które będziemy chcieli pokryć farbą. Naklejamy taśmę, a następnie nanosimy farbę. Powinniśmy odczekać aż wyschnie i poprawić nasz pas kolejną warstwą farby, a następnie odkleić taśmę malarską. Malowanie pasów na ścianie– pomimo tego, że z wykorzystaniem taśmy malarskiej jest łatwiejsze- naprawdę wymaga sporej cierpliwości i precyzji, zwłaszcza, jeśli pasów jest kilka obok siebie. Podczas odklejania taśmy trzeba uważać, aby nie zerwać niewielkich płatów farby, które pojawią się na łączeniu taśmy ze ścianą.

Pamiętajmy też o tym, w jaki sposób pasiasty wzór na ścianie może zmienić perspektywę danego wnętrza. Poziome pasy sprawią, że będzie się ono wydawało szersze, a pionowe- znacznie wyższe. Jest to więc szansa na to, aby w pewien sposób optycznie powiększyć pomieszczenie- chociaż naprawdę samo malowanie pasów jest zadaniem dość trudnym.